Шереметица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шереметица
Висина 2.342 метри.
Местоположба Македонија Македонија
ВенецШар Планина
Прво освојувањенепознато

Шереметица е планинскиот врв на Шар Планина, во северозападниот дел на Република Македонија. Тој е составен дел на Шар Планина и неговата височина е 2.342 метри.