Бистрица (Теаречка)

Координати: 42°4′24″N 21°8′4″E / 42.07333° СГШ; 21.13444° ИГД / 42.07333; 21.13444
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бистрица
Теаречка Бистрица
Поглед на реката кај селото Јегуновце
Местоположба
Физички особености
Извор 
 • местоШар Планина
 • надм. вис.2.334 м
Устие 
 • место
Вардар
 • координати
42°4′24″N 21°8′4″E / 42.07333° СГШ; 21.13444° ИГД / 42.07333; 21.13444
 • надм. вис.
587 м
Должина12,466 км
Големина на сливот35,54 км2
Особености на сливот
ТечениеВардарЕгејско Море
Речен сливВардар

Бистрица (позната и како: Теаречка Бистрица) — река во Полог (Долен Полог), северозападна Македонија. Извира на Шар Планина и тече низ селата Пршовце и Јегуновце.[1]

Тек[уреди | уреди извор]

Се влива во Вардар, а зафаќа сливно подрачје од 37,2 км2.

Рибен свет[уреди | уреди извор]

Пред прогласувањето на новиот национален парк „Шар Планина“, во извршената студија за валоризација на паркот се дадени податоци за рибниот свет. Така, во реката се сретнува македонска пастрмка, речна пастрмка и јагула.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија (PDF). Скопје: Геомап. стр. 13. ISBN 978-9989-2117-6-8.
  2. „СТУДИЈА ЗА ВАЛОРИЗАЦИЈА НА ШАР ПЛАНИНА“ (PDF). Министерство за животна средина. 2020. Посетено на 8 февруари 2022. line feed character во |title= во положба 31 (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]