Јегуновце

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јегуновце
Јегуновце is located in Македонија
Јегуновце
Местоположба на Јегуновце во Македонија
Координати 42°4′24″N 21°7′24″E / 42.07333° СГШ; 21.12333° ИГД / 42.07333; 21.12333Координати: 42°4′24″N 21°7′24″E / 42.07333° СГШ; 21.12333° ИГД / 42.07333; 21.12333
Општина Јегуновце
Население 846 жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 1215
Шифра на КО 28032
Надм. вис. 395 м
Јегуновце на општинската карта
Јегуновце во Општина Јегуновце.svg

Атарот на Јегуновце во рамките на општината
Commons-logo.svg Јегуновце на Ризницата

Јегуновцесело во Тетовско, во областа Долни Полог, во околината на градот Тетово и административен центар на Општина Јегуновце. Во него се наоѓа фабриката Силмак (поранешен ХЕК Југохром).

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото Јегуновце се наоѓа во Долни Полог, на левиот брег на реката Вардар. Селото е рамничарско, на надморска височина од 395 метри.

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век селото е дел од Тетовската каза на Отоманското Царство. Во 1945 година, во пожар во селото изгореле 25 куќи кои потоа веднаш биле обновени.[1]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Јегуновце живееле 110 жители, сите Македонци.[2]

Според статистиката на егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Јегуновце имало 192 жители, Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[3]

Според Афанасиј Селишчев во 1929 година, Јегуновце — село во Шемшевка општина и има 29 куќи со 332 жители, Македонци и Албанци.[4]

Во следните пописни години, селото Јегуновце го има следниот состав на населението:

На пописот во 1994 година биле попишани 868 жители, а на последниот попис од 2002 година селото има 846 жители и 550 домаќинства. Населението во Јегуновце се состоело од 804 Македонци, од кои 412 машки и 392 женски Македонци, потоа 21 Ром, 13 Срби и 6 останати. Следува табела на националната структура на населението:[5]

Националност Вкупно
Македонци 804
Албанци 0
Турци 0
Роми 21
Власи 0
Срби 13
Бошњаци 0
останати 8

На табелата е прикажан националниот состав на населението низ сите пописни години:[6]

Година Македонци Албанци Турци Роми Власи Срби Бошњаци Ост. Вкупно
1948 369
1953 443 3 ... 2 448
1961 965 36 ... ... 25 ... 42 1.068
1971 1.026 16 54 ... 12 ... 26 1.134
1981 1.629 22 ... 37 1.194
1991 933 75 21 19 1.048
1994 785 42 1 29 11 868
2002 804 21 13 8 846

Родови[уреди | уреди извор]

Јегуновце е македонско село.

Според истражувањата од 1947 година, родови во селото се:

 • Доселеници: Пепелковци (1 к.) најстар селски род. Потекнуваат од предокот Анто. По машка линија овој род е изумрен, па сега во него живее Дамјан, кој бил посинет од Долна Лешница, таму припаѓал на родот Кузмановци. Подалечно потекло од Порече (Сушица или Брезница); Котлинци (20 к.) се делат на Вучковци, Јовановци, Димовци и Трајковци. Доселени се од сега албанското село Котлина кај Качаник. Го знаат следното родословие: Коле (жив на 37 г. во 1947 година) Вељо-Блаже-Анто-Вучко, предокот кој се доселил. Имаат иселеници во Тетово (две семејства); Ѓорчевци или Смиљановци (3 к.) имаат исто потекло како и претходниот род; Батовци (2 к.) доселени се од селото Сопотница во Косово. Го знаат следното родословие: Божин (жив на 50 г. во 1947 година) Нако-Томо-Трпче, предокот кој се доселил. Имаат иселеници во Бугарија (едно семејство); Машоски или Димушои (5 к.) доселени се од селото Копаница во подножјето на Жеден. Го знаат следното родословие: Стојан (жив на 45 г. во 1947 година) Спасо-Цветко-Димуш, основачот на родот; Кашовци (3 к.) не знаат од каде се доселени; Ѓуклевци (1 к.) доселени се во турско време од селото Старо Село; Гуштероски (1 к.) не знаат точно од каде се доселени, го знаат следното родословие: Трајко (жив на 73 г. во 1947 година) Коце-Стојко, кој се доселил. Имаат иселеници во Романија (едно семејство); Рикаловци (5 к.) доселени се од селото Подбреге, уште подалечно потекло имаат од селото Кучково во Скопско. Имаат иселеници во Белград (едно семејство); Муловци (3 к.) доселени се во 1918 година од селото Вратница; Ѓоргијовци (1 к.) доселени се во 1921 година од селото Старо Село, таму припаѓале на родот Краговци; Пејчиновци (2 к.) доселени се во 1922 година од селото Беловиште, таму припаѓале на истоимениот род; Машкоќевци (1 к.) доселени се од селото Вратница; Серафимовци (1 к.) доселени се во 1925 година од селото Раотинце, таму биле староседелци; Цветан (1 к.) по потекло се од селото Сопотница во Косово.[7]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 2117 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[8]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 748 гласачи.[9]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Видете Јегуновска тврдина
Цркви

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

 • ФК Југохром, оформен во 1952 годиаи, долги години има настапувано во 2 МФЛ.

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Ф. Трифуноски, Јован (1976). Полог: антропогеографска проучавања (српски). Српска академија наука и уметности. стр. 463.
 2. Васил К’нчов. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900, стр. 211.
 3. Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp.122-123.
 4. Селищев, Афанасий. „Полог и его болгарское население. Исторические, этнографические и диалектологические очерки северо-западной Македонии“. – София, 1929, стр. 24.
 5. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 6. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
 7. Трифуноски, Јован (1976). Полог. Белград: САНУ.
 8. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
 9. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.
 10. „Парастос во црквата на свети Архангел Михаил во с. Јегуновце“. МПЦ - ОА. 6 јуни 2007. Посетено на 27 април 2010.
 11. 11,0 11,1 „Во неговиот дом во САД почина нашиот истакнат иселеник Софче Јовановски“. KISS TV. 28 мај 2007. Посетено на 27 април 2010.[мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]