Црква „Св. Ѓорѓи“ - Јегуновце

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Ѓорѓи Победоносец
Македонска православна црква
Епархија Полошко-кумановска
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Сиричинско-раотинска
Местоположба
Населено место Јегуновце
Општина Јегуновце
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Ѓорѓи Победоносец
Изградба 2004
Осветување 25 јули 2004 / 14 јули 2019
Живопис 2010
Зограф Лазар од Србија
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Ѓорѓи Победоносец е селска црква во тетовското село Јегуновце.[1] Црквата се наоѓа на околу 2 km источно од селото, во подножјето на Жеден, во месноста Пештер, каде постои истоимен археолошки локалитет.[2] Камен темелникот бил осветен на 25 јули 2004 година.[3] Црквата била живописана во 2010 година од страна на зограф од Србија, кој не успел да го доврши поради несреќен случај во селото во кој тој починал.[4] Осветена била по 15 години од почетокот на изградбата, односно на 14 јули 2019 година.[5]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7. 
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  3. „СООПШТЕНИЕ!“ (македонски). Тетовско архиерејско намесништво. конс. 2012-10-29. 
  4. Српски зограф загина во Јегуновце“, Утрински Весник, 17 јуни (посет. 29 октомври 2012 г). (на македонски)
  5. ОСВЕТЕНА ЦРКВАТА СВЕТИ ВЕЛИКОМАЧЕНИК ГЕОРГИЈ ПОБЕДОНЕСЕЦ ВО МЕСНОСТА ПЕШТЕР
  6. „Парастос во црквата на свети Архангел Михаил во с. Јегуновце“ (македонски). МПЦ - ОА. 06.06.2007. конс. 2010-04-27.