Св. Дуси (Вратница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Св. Дуси претставува средновековен локалитет во тетовското село Вратница. Самиот оглавен објект е средновековна црква, која се наоѓа на северниот раб на селото каде се гледаат остатоци од ѕидови на мала црквичка.[1][2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Алексова Б., 1959, 217;
  2. Трифуноски Ј., 1976