Прејди на содржината

Св. Дуси (Вратница)

Координати: 42°08′54″N 21°07′16″E / 42.14833° СГШ; 21.12111° ИГД / 42.14833; 21.12111
Од Википедија — слободната енциклопедија
Св. Дуси


Местоположба 42°08′54″N 21°07′16″E / 42.14833° СГШ; 21.12111° ИГД / 42.14833; 21.12111
Основни податоци
Место Вратница
Општина Јегуновце
Тип

 црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Дуси — наоѓалиште во тетовското село Вратница. Самиот оглавен објект е средновековна црква, која се наоѓа на северниот раб на селото каде се гледаат остатоци од ѕидови на мала црквичка.[1][2]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Алексова Б., 1959, 217;
  2. Трифуноски Ј., 1976