Св. Петка (Вратница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Св. Петка is located in Македонија
Св. Петка
Местоположба на Св. Петка во Македонија
Местоположба 42°08′54″N 21°07′19″E / 42.14833° СГШ; 21.12194° ИГД / 42.14833; 21.12194Координати: 42°08′54″N 21°07′19″E / 42.14833° СГШ; 21.12194° ИГД / 42.14833; 21.12194
Основни податоци
Место Вратница
Општина Јегуновце
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Петка — средновековно археолошко наоѓалиште во тетовското село Вратница[1]. Самиот објект претставува средновековна црква. Се наоѓа северозападно од селото, во непосредната близина на денешната истоимена црква, каде се гледаат остатоци од мала црквичка[2][3].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Džambazovski, Kliment (1979). Građa za istoriju makedonskog naroda iz Arhiva Srbije (српскохрватски). 3 (4. изд.). Arhiv Srbije.
  2. Алексова Б., 1959, 217;
  3. Трифуноски Ј., 1976