Св. Петка (Вратница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Св. Петка е средновековен археолошки локалитет во тетовското село Вратница[1]. Самиот објект претставува средновековна црква. Се наоѓа северозападно од селото, во непосредната близина на денешната истоимена црква, каде се гледаат остатоци од мала црквичка[2][3].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Džambazovski, Kliment (1979) (на српскохрватски). Građa za istoriju makedonskog naroda iz Arhiva Srbije. 3 (4 издание). Arhiv Srbije. 
  2. Алексова Б., 1959, 217;
  3. Трифуноски Ј., 1976