Арбино (Раотинце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Арбино претставува населба од доцноантичкото време, која се наоѓа непосредно до тетовското село Раотинце. Наоѓалиштето се наоѓа западно од селото, покрај поранешното корито на реката Бистрица. При обработувањето на земјата биле откриени темели од објекти, а по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен матријал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Српски етнографски зборник (српски) (изд. 90-91.). Српска академија наука и уметности. 1976.