Арбино (Раотинце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Арбино
археолошко наоѓалиште
Арбино is located in Македонија
Арбино
Местоположба на Арбино во Македонија
Местоположба 42°03′52″N 21°07′57″E / 42.06444° N; 21.13250° E / 42.06444; 21.13250Координати: 42°03′52″N 21°07′57″E / 42.06444° N; 21.13250° E / 42.06444; 21.13250
Основни податоци
Место Раотинце
Општина Јегуновце
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Арбино — населба од доцноантичкото време, која се наоѓа непосредно до тетовското село Раотинце. Наоѓалиштето лежи западно од селото, покрај поранешното корито на реката Бистрица. При обработувањето на земјата биле откриени темели од објекти, а по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен матријал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Српски етнографски зборник (српски) (изд. 90-91.). Српска академија наука и уметности. 1976.