Прејди на содржината

Мали Орман (Вратница)

Координати: 42°09′57″N 21°06′59″E / 42.16583° СГШ; 21.11639° ИГД / 42.16583; 21.11639
Од Википедија — слободната енциклопедија
Мали Орман

Карта

Местоположба 42°09′57″N 21°06′59″E / 42.16583° СГШ; 21.11639° ИГД / 42.16583; 21.11639
Основни податоци
Место Вратница
Општина Јегуновце
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Мали Орман често нарекуван и Кале — археолошко наоѓалиште т.е. населба од доцноантичкото време во тетовското село Вратница. Наоѓалиштето лежи на 3 км северозападно од селото, кај притоката на Ливадичка Река во Љуботенска Река. На тоа место се издигаат стрмни карпи на кои има издолжено плато опкружено со остатоци од бедем седан од кршен камен и варов малтер. Населбата има доминантна положба, со извонредно добар поглед кон околината. Освен со бедемот, природно е заштитена со стрмните падини, а преку седлото на северозападната страна е поврзана со Шар Планина под Љуботен.[1][2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Алексова Б., 1959, 217
  2. Микулчиќ И., ТИР 134