Мали Орман (Вратница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Мали Орман често нарекуван и Кале претставува археолошки локалитет т.е. населба од доцноантичкото време во тетовското село Вратница. Локалитетот се наоѓа на 3 km северозападно од селото, кај притоката на Ливадичка Река во Љуботенска Река. На тоа место се издигаат стрмни карпи на кои има издолжено плато опкружено со остатоци од бедем седан од кршен камен и варов малтер. Населбата има доминантна положба, со извонредно добар поглед кон околината. Освен со бедемот, природно е заштитена со стрмните падини, а преку седлото на северозападната страна е поврзана со Шар Планина под Љуботен.[1][2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Алексова Б., 1959, 217
  2. Микулчиќ И., ТИР 134