Просечник (Жилче)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Просечник
археолошко наоѓалиште
Просечник is located in Македонија
Просечник
Местоположба на Просечник во Македонија
Местоположба 42°02′4″N 21°03′36″E / 42.03444° N; 21.06000° E / 42.03444; 21.06000Координати: 42°02′4″N 21°03′36″E / 42.03444° N; 21.06000° E / 42.03444; 21.06000
Основни податоци
Место Жилче
Општина Јегуновце
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Просечникнаселба од римското време во тетовското село Жилче. Наоѓалиштето лежи од десната страна на патот што води за селото Лешок. По површината на нивите се наоѓа множество [рагменти од керамички садови, питоси и градежен матријал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Студија за оценка на влијанието на реконструкцијата и изградбата на 110 kV ДВ "ТС Скопје 1 - ТС Југохром - ТС Тетово 1" врз животната средина“ (PDF). МЕПСО. Посетено на 2010-10-28.