Брезјанско Нивче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брезјанско Нивче
археолошко наоѓалиште
Брезјанско Нивче is located in Македонија
Брезјанско Нивче
Местоположба на Брезјанско Нивче во Македонија
Местоположба 42°01′58″N 21°05′40″E / 42.03278° СГШ; 21.09444° ИГД / 42.03278; 21.09444Координати: 42°01′58″N 21°05′40″E / 42.03278° СГШ; 21.09444° ИГД / 42.03278; 21.09444
Основни податоци
Место Прељубиште
Општина Јегуновце
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Брезјанско Нивчеархеолошко наоѓалиште во селото Прељубиште, Тетовско. Наоѓалиштето е населба од доцноантичкото време. Се наоѓа западно од селото во приватна нива на жител на Прељубиште. По површината на наоѓалиштето се среќаваат фрагменти од керамички садови, тегули, имбрекси и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Студија за оценка на влијанието на реконструкцијата и изградбата на 110 kV ДВ "ТС Скопје 1 - ТС Југохром - ТС Тетово 1" врз животната средина“ (PDF). МЕПСО. Посетено на 2010-09-12.[мртва врска]