Брезјанско Нивче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Брезјанско Нивче претставува археолошки локалитет во селото Прељубиште, тетовско. Локалитетот е населба од доцноантичкото време. Се наоѓа западно од селото во приватна нива на жител на Прељубиште. По површината на локалитетот се среќаваат фрагменти од керамички садови, тегули, имбрекси и градежен матријал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]