Градиште (Беловиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште is located in Македонија
Градиште
Местоположба на Градиште во Македонија
Местоположба 42°08′03″N 21°06′24″E / 42.13417° СГШ; 21.10667° ИГД / 42.13417; 21.10667Координати: 42°08′03″N 21°06′24″E / 42.13417° СГШ; 21.10667° ИГД / 42.13417; 21.10667
Основни податоци
Место Беловиште
Општина Јегуновце
Тип

Археомак 2.0 графички знак (утврдена населба).svg утврдена населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градиште — археолошко наоѓалиште т.е. утврдена населба од доцноантичкото време во тетовското село Беловиште[1][2]. На северозападниот раб на селото се издига висок рид со стрмни падини што доминира над околниот терен. На врвот има остатоци од тврдина со кули и подградие.Според начинот на ѕидањето на бедемот, најнапред била заштитена северната страна, а подоцна јужната. Тврдината има неправилна триаголна основа со димензии од 120 м во правецот север-југ 50 м во правецот исток-запад. Во подградието се распознаваат темели од објекти, а во цитаделата има фрагменти од керамички садови, питоси, тегули, а биле најдени монети од IV и V век.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Алексова Б., 1959, 225
  2. Српски етнографски зборник (српски) (90-91. изд.). Српска академија наука и уметности. 1976.