Три Тумби

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Три Тумби претставува населба од неолитското време. Се наоѓа во средишниот дел на селото Прељубиште, тетовско. Наоѓалиштето е делумно оштетено со изградбата на станбените објекти и на локалната трафостаница. По површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, куќен лепеж и камени и кремени орудија.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Студија за оценка на влијанието на реконструкцијата и изградбата на 110 kV ДВ "ТС Скопје 1 - ТС Југохром - ТС Тетово 1" врз животната средина" (PDF). МЕПСО. Посетено на 2010-09-12.