Три Тумби

Од Википедија — слободната енциклопедија
Три Тумби is located in Македонија
Три Тумби
Местоположба на Три Тумби во Македонија
Местоположба 42°01′59″N 21°05′54″E / 42.03306° СГШ; 21.09833° ИГД / 42.03306; 21.09833Координати: 42°01′59″N 21°05′54″E / 42.03306° СГШ; 21.09833° ИГД / 42.03306; 21.09833
Основни податоци
Место Прељубиште
Општина Јегуновце
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период неолитско време
Портал „Археологија“

Три Тумби — населба од неолитското време. Се наоѓа во средишниот дел на селото Прељубиште, Тетовско. Наоѓалиштето е делумно оштетено со изградбата на станбените објекти и на локалната трафостаница. По површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, куќен лепеж и камени и кремени орудија.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Студија за оценка на влијанието на реконструкцијата и изградбата на 110 kV ДВ "ТС Скопје 1 - ТС Југохром - ТС Тетово 1" врз животната средина“ (PDF). МЕПСО. Посетено на 2010-09-12.[мртва врска]