Арбино (Копанце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Арбино
археолошко наоѓалиште
Арбино is located in Археолошки локалитет во Македонија
Арбино
Арбино
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 42°2′53″N 21°8′16″E / 42.04806° СГШ; 21.13778° ИГД / 42.04806; 21.13778Координати: 42°2′53″N 21°8′16″E / 42.04806° СГШ; 21.13778° ИГД / 42.04806; 21.13778
Основни податоци
Име Арбино
Место Копанце
Општина Јегуновце
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Арбино претставува населба од од римското време. Се наоѓа во тетовското село Копанце, веднаш покрај реката Бистрица, во приватен имот - нива. Во локалитетот се наоѓаат фрагменти од керамички садови, питоси, тегули, имбрекси и друг градежен материјал.[1]


Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Археолошка карта на Република Македонија, Том 2, 1996, издание на МАНУ, Скопје, Македонија.