Брце (Сиричино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Брце познато и како Царичино претставува некропола од доцноантичкото време, која се наоѓа непосредно до тетовското село Сиричино. Локалитетот се наоѓа источно од селото, во непосредна близина на селското училиште, каде се откриени гробови градени од камени плочи и питоси.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]