Брце (Сиричино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Брце
археолошко наоѓалиште
Брце is located in Македонија
Брце
Местоположба на Брце во Македонија
Местоположба 42°0′52″N 21°05′23″E / 42.01444° N; 21.08972° E / 42.01444; 21.08972Координати: 42°0′52″N 21°05′23″E / 42.01444° N; 21.08972° E / 42.01444; 21.08972
Основни податоци
Место Сиричино
Општина Јегуновце
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Брце (познато и како Царичино) — некропола од доцноантичкото време, која се наоѓа непосредно до тетовското село Сиричино. Наоѓалиштето лежи источно од селото, во непосредна близина на селското училиште, каде се откриени гробови градени од камени плочи и питоси.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Студија за оценка на влијанието на реконструкцијата и и зградбата на 110 KV ДВ „ТС Скопје 1 - ТС Југохром - ТС Тетово 1" врз животната средина“. ЕСМ. Посетено на 2010-11-04.