Поле (Беловиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Поле претставува археолошки локалитет т.е. населба од доцниантичкото време во тетовското село Беловиште[1][2]. Таа се наоѓа на 2.5 km јужно од селото и се гледаат остатоци од поголема селска населба-викус. Со орањето на нивите на површината е исфрлен голем број фрагменти од керамички садови, питоси, тегули и кршен камен.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Алексова Б., 1959, 225
  2. (на српски) Srpski etnografski zbornik (90-91 издание). Srpska akademija nauka i umetnosti. 1976.