Црквиште (Вратница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црквиште is located in Македонија
Црквиште
Местоположба на Црквиште во Македонија
Местоположба 42°08′02″N 21°07′24″E / 42.13389° СГШ; 21.12333° ИГД / 42.13389; 21.12333Координати: 42°08′02″N 21°07′24″E / 42.13389° СГШ; 21.12333° ИГД / 42.13389; 21.12333
Основни податоци
Место Вратница
Општина Јегуновце
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Црквиште познато и како стара Св. Константин и Елена — претставува археолошко наоѓалиште, односно делови на средновековна црква. Се наоѓа во тетовското село Вратница, во месноста нарекувана Честодубје која се наоѓа на југоисточната страна на селото. По истражувањата, тука има остатоци од црква со нартекс, долга 18,2 м и широка 4,2 м, градена од кршен камен и варов малтер. Нартексот е широк 10 м[1]. Денес во близина на тоа место подигната е нова црква посветена на Св. Константин и Елена.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Алексова Б., 1959, 226