Тумба (Вратница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Тумба е археолошки локалитет т.е. населба од римското време. Се наоѓа во селото Вратница, тетовско, на просторот меѓу месностите Ливадице и Две Тумбе[1]. За време на истражувањата на Блага Алексова, тука се најдени фрагменти од керамички садови и множеството градежен материјал.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (на српскохрватски) Srpski etnografski zbornik (90-91 издание). Srpska akademija nauka i umetnosti. 1976.