Тумба (Вратница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тумба is located in Македонија
Тумба
Местоположба на Тумба во Македонија
Местоположба 42°11′14″N 21°05′21″E / 42.18722° СГШ; 21.08917° ИГД / 42.18722; 21.08917Координати: 42°11′14″N 21°05′21″E / 42.18722° СГШ; 21.08917° ИГД / 42.18722; 21.08917
Основни податоци
Место Вратница
Општина Јегуновце
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Тумбаархеолошко наоѓалиште т.е. населба од римското време. Се наоѓа во селото Вратница, тетовско, на просторот меѓу месностите Ливадице и Две Тумбе[1]. За време на истражувањата на Блага Алексова, тука се најдени фрагменти од керамички садови и множеството градежен материјал.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Српски етнографски зборник (српскохрватски) (90-91. изд.). Српска академија наука и уметности. 1976.