Градиште (Старо Село)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Карта

Местоположба 42°09′36″N 21°08′33″E / 42.16000° СГШ; 21.14250° ИГД / 42.16000; 21.14250Координати: 42°09′36″N 21°08′33″E / 42.16000° СГШ; 21.14250° ИГД / 42.16000; 21.14250
Основни податоци
Место Старо Село
Општина Јегуновце
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период неолитско време
Портал „Археологија“

Градиште — археолошко наоѓалиште т.е. населба од неолитското време. Се наоѓа во тетовското село Старо Село. Сместено е северно од селото, во правецот на селото Рогачево, каде по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, куќен лепеж и орудија од камен и кремен.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Студија за оценка на влијанието на реконструкцијата и и зградбата на 110 KV ДВ „ТС Скопје 1 - ТС Југохром - ТС Тетово 1" врз животната средина“. ЕСМ. Архивирано од изворникот на 2010-10-24. Посетено на 2010-11-04.