Градиште (Старо Село)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Градиштее археолошко наоѓалиште т.е. населба од неолитското време. Се наоѓа во тетовското село Старо Село. Сместен е северно од селото, во правецот на селото Рогачево, каде по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, куќен лепеж и орудија од камен и кремен.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „СТУДИЈА ЗА ОЦЕНКА НА ВЛИЈАНИЕТО НА РЕКОНСТРУКЦИЈАТА И ИЗГРАДБАТА НА 110 KV ДВ "ТС СКОПЈЕ 1 - ТС ЈУГОХРОМ - ТС ТЕТОВО 1" ВРЗ ЖИВОТНАТА СРЕДИНА“. ЕСМ. Посетено на 2010-11-04.