Сред Село (Шемшево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Сред Село претставува населба и некропола од доцноантичкото време. Се наоѓа во тетовското село Шемшево, поточно на периферијата на селото и западно од него. Таму се откриени темели од повеќе објекти, а по површината на нивите се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси множество градежен матријал. Според сведочења на жителите, биле најдени и гробови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петровски Б. (2006). Полог во средниот век (6 -14 век). Скопје: Институт за историја.