Сред Село (Шемшево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сред Село
археолошко наоѓалиште
Сред Село is located in Македонија
Сред Село
Местоположба на Сред Село во Македонија
Местоположба 42°01′36″N 21°05′01″E / 42.02667° N; 21.08361° E / 42.02667; 21.08361Координати: 42°01′36″N 21°05′01″E / 42.02667° N; 21.08361° E / 42.02667; 21.08361
Основни податоци
Место Шемшево
Општина Јегуновце
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Сред Селонаселба и некропола од доцноантичкото време. Се наоѓа во тетовското село Шемшево, поточно на периферијата на селото и западно од него. Таму се откриени темели од повеќе објекти, а по површината на нивите се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси множество градежен матријал. Според сведочења на жителите, биле најдени и гробови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петровски Б. (2006). Полог во средниот век (6 - 14 век). Скопје: Институт за историја.