Цветков Рид (Старо Село)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Цветков Рид is located in Македонија
Цветков Рид
Местоположба на Цветков Рид во Македонија
Местоположба 42°08′45″N 21°08′40″E / 42.14583° СГШ; 21.14444° ИГД / 42.14583; 21.14444Координати: 42°08′45″N 21°08′40″E / 42.14583° СГШ; 21.14444° ИГД / 42.14583; 21.14444
Основни податоци
Место Старо Село
Општина Јегуновце
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Цветков Рид — археолошко наоѓалиште т.е. населба од доцноантичкото време. Се наоѓа во тетовското село Старо Село. Сместено е југоисточно од селото, под асфалтниот пат, каде на голема површина се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, тегули и множество градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Студија за оценка на влијанието на реконструкцијата и и зградбата на 110 KV ДВ „ТС Скопје 1 - ТС Југохром - ТС Тетово 1" врз животната средина“. ЕСМ. Архивирано од изворникот на 2010-10-24. Посетено на 2010-11-04.