Цветков Рид (Старо Село)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Цветков Риде археолошко наоѓалиште т.е. населба од доцноантичкото време. Се наоѓа во тетовското село Старо Село. Сместен е југоисточно од селото, под асфалтниот пат, каде на голема површина се среќаваат фрагменти од керамички садови , питоси, тегули и множество градежен матријал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „СТУДИЈА ЗА ОЦЕНКА НА ВЛИЈАНИЕТО НА РЕКОНСТРУКЦИЈАТА И ИЗГРАДБАТА НА 110 KV ДВ "ТС СКОПЈЕ 1 - ТС ЈУГОХРОМ - ТС ТЕТОВО 1" ВРЗ ЖИВОТНАТА СРЕДИНА“. ЕСМ. Посетено на 2010-11-04.