Римска некропола (Јегуновце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Римска некропола
археолошко наоѓалиште
Римска некропола is located in Македонија
Римска некропола
Местоположба на Римска некропола во Македонија
Местоположба 42°04′15″N 21°07′01″E / 42.07083° N; 21.11694° E / 42.07083; 21.11694Координати: 42°04′15″N 21°07′01″E / 42.07083° N; 21.11694° E / 42.07083; 21.11694
Основни податоци
Место Јегуновце
Општина Јегуновце
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Римската некропола, месно познат како Кај Фабрикатаархеолошко наоѓалиште т.е. некропола од римското време, која се наоѓа во дворот на Металуршкиот комбинат „Југохром“ во Јегуновце, тетовско. Некрополата е случајно пронајдена во текот на градежните работи во 1956 година. Тука се откриени гробови со конструкции од камени плочи - тип циста. Во еден од нив е најдена плоча со грчки написи од седум реда и необична релјефна сцена. Имено, лево стои постар маж со куса туника, со крената десна рака, а со левата става жртва над ара. Десно стои дете свртено кон арата, а понатаму од него ,сосема десно се претставени маж и жена со превез на главата. Плочата се чува во Музејот на Македонија.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Студија за оценка на влијанието на реконструкцијата и изградбата на 110 kV ДВ "ТС Скопје 1 - ТС Југохром - ТС Тетово 1" врз животната средина“ (PDF). МЕПСО. Посетено на 2010-09-12.