Манастириште (Подбреге)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Манастириште претставува археолошко наоѓалиште во селото Подбреге, тетовско. Претставува старохристијанска базилика и средновековна црква, која се наоѓа на околу 2 км западно од селото, во близина на железничката пруга[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „СТУДИЈА ЗА ОЦЕНКА НА ВЛИЈАНИЕТО НА РЕКОНСТРУКЦИЈАТА И ИЗГРАДБАТА НА 110 KV ДВ "ТС СКОПЈЕ 1 - ТС ЈУГОХРОМ - ТС ТЕТОВО 1" ВРЗ ЖИВОТНАТА СРЕДИНА“. ЕСМ. Посетено на 2010-04-28.