Манастириште (Подбреге)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Манастириште
археолошко наоѓалиште

Карта

Местоположба 42°03′51″N 21°06′43″E / 42.06417° СГШ; 21.11194° ИГД / 42.06417; 21.11194Координати: 42°03′51″N 21°06′43″E / 42.06417° СГШ; 21.11194° ИГД / 42.06417; 21.11194
Основни податоци
Место Подбреге
Општина Јегуновце
Тип

Археомак 2.0 графички знак (базилика).svg базилика Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период старохристијанско време
среден век
Портал „Археологија“

Манастириште — археолошко наоѓалиште во селото Подбреге, Тетовско. Претставува старохристијанска базилика и средновековна црква, која се наоѓа на околу 2 км западно од селото, во близина на железничката пруга[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Студија за оценка на влијанието на реконструкцијата и и зградбата на 110 KV ДВ „ТС Скопје 1 - ТС Југохром - ТС Тетово 1" врз животната средина“. ЕСМ. Архивирано од изворникот на 2010-10-24. Посетено на 2010-04-28.