Дубје (Старо Село)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Дубјеархеолошко наоѓалиште т.е. некропола од римско и доцноантичко време. Се наоѓа во тетовското село Старо Село. Името Дубје на локалниот долнополошки говор означува Дабови. Наоѓалиштето е сместено на јужната периферија на селото, на една од мала височинка каде се откриени гробови. При заштитните археолошки ископувања извршени во 1982 година најдени се бронзени монети, токи и друго. Наодите се чуваат во Музејот на тетовскиот крај.[1] Во непосредна близина на наоѓалиштето се наоѓа црквата „Св. Спиридон“.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „СТУДИЈА ЗА ОЦЕНКА НА ВЛИЈАНИЕТО НА РЕКОНСТРУКЦИЈАТА И ИЗГРАДБАТА НА 110 KV ДВ "ТС СКОПЈЕ 1 - ТС ЈУГОХРОМ - ТС ТЕТОВО 1" ВРЗ ЖИВОТНАТА СРЕДИНА“. ЕСМ. Посетено на 2010-11-04.
  2. „Празникот посветен на Свети Спиридон Чудотворец го прославија жителите на Старо Село“. Кисс Тв. 25 декември 2008. Посетено на 2010-11-05.