Матеички Дол (Сиричино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Матеички Дол
археолошко наоѓалиште
Матеички Дол is located in Македонија
Матеички Дол
Местоположба на Матеички Дол во Македонија
Местоположба 42°00′16″N 21°05′26″E / 42.00444° СГШ; 21.09056° ИГД / 42.00444; 21.09056Координати: 42°00′16″N 21°05′26″E / 42.00444° СГШ; 21.09056° ИГД / 42.00444; 21.09056
Основни податоци
Место Сиричино
Општина Јегуновце
Тип

Археомак 2.0 графички знак (депо на монети).svg депо на монети


Период среден век
Портал „Археологија“

Матеички Дол — средновековно археолошко наоѓалиште кај во тетовското село Сиричино. Претставува депо на монети, каде во 1953 година е откриено депо со бакарни византиски скифати од XIIXIII век. 163 монети се чуваат во збирката на Музејот на Македонија во Скопје, а според кажувањето на жителите, во депото имало повеЌе монети што се растурени меѓу селаните.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Алексова Б., 1955а, 18