Матеички Дол (Сиричино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Матеички Дол е средновековен локалитет, т.е. депо на средновековни монети. Се наоѓа во тетовското село Сиричино, каде во 1953 година е откриено депо со бакарни византиски скифати од 1213 век. 163 монети се чуваат во збирката на Музејот на Македонија во Скопје, а според кажувањето на жителите, во депото имало повеЌе монети што се растурени меѓу селаните.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Алексова Б., 1955а, 18