Црквиште (Јажинце)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Карта

Местоположба 42°09′32″N 21°10′18″E / 42.15889° СГШ; 21.17167° ИГД / 42.15889; 21.17167Координати: 42°09′32″N 21°10′18″E / 42.15889° СГШ; 21.17167° ИГД / 42.15889; 21.17167
Основни податоци
Место Јажинце
Општина Јегуновце
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Црквиштесредновековна црква и некропола во тетовското село Јажинце[1]. Според историските извори, на горната страна на селото постоела црква посветена на Вознесението Христово, т.е. „Св. Спас“[2]. На површината од наоѓалиштето се гледаат големи камени плочи од гробни конструкции и фрагменти од керамички садови.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Новаковиќ С.Т.,1906
  2. O. Zirojević, Crkve i manastiri na području Pećke patrijaršije do 1683. godine, Beograd, 1984, 32
  3. Селишчев А.М., 1929