Црквиште (Јажинце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Црквиште е средновековна црква и некропола во тетовското село Јажинце[1]. Според историските извори, на горната страна на селото постоела црква посветена на Вознесението Христово, т.е. Св. Спас[2]. На површината од наоѓалиштето се гледаат големи камени плочи од гробни конструкции и фрагменти од керамички садови.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Новаковиќ С.Т.,1906
  2. O. Zirojević, Crkve i мanastiri na području Pećke patrijaršije do 1683. godine, Beograd ,1984, 32
  3. Селишчев А.М., 1929