Ќерамидница (Јанчиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ќерамидницаархеолошко наоѓалиште т.е. населба од римското време. Се наоѓа во тетовското село Јанчиште, во непосредната близина на железничката пруга, од нејзината лева[1]. Според истражувањата, тука најдени се фрагменти од керамички садови, питоси и многуброен градежен матријал.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Српски етнографски зборник (српскохрватски) (изд. 90-91.). Српска академија наука и уметности. 1976.