Ќерамидница (Јанчиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ќерамидница
археолошко наоѓалиште
Ќерамидница is located in Македонија
Ќерамидница
Местоположба на Ќерамидница во Македонија
Местоположба 42°03′18″N 21°05′56″E / 42.05500° СГШ; 21.09889° ИГД / 42.05500; 21.09889Координати: 42°03′18″N 21°05′56″E / 42.05500° СГШ; 21.09889° ИГД / 42.05500; 21.09889
Основни податоци
Место Јанчиште
Општина Јегуновце
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Ќерамидницаархеолошко наоѓалиште т.е. населба од римското време. Се наоѓа во тетовското село Јанчиште, во непосредната близина на железничката пруга, од нејзината лева страна[1]. Според истражувањата, тука најдени се фрагменти од керамички садови, питоси и многуброен градежен материјал.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Српски етнографски зборник (српскохрватски) (90-91. изд.). Српска академија наука и уметности. 1976.