Плетарница (Копанце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Плетарница is located in Македонија
Плетарница
Местоположба на Плетарница во Македонија
Местоположба 42°2′10″N 21°07′56″E / 42.03611° СГШ; 21.13222° ИГД / 42.03611; 21.13222Координати: 42°2′10″N 21°07′56″E / 42.03611° СГШ; 21.13222° ИГД / 42.03611; 21.13222
Основни податоци
Место Копанце
Општина Јегуновце
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Плетарница (или Петарница) — некропола од од римското време. Се наоѓа во тетовското село Копанце, на неговата јужна страна, под патот за селото Туденце. Во наоѓалиштето при обработувањето на лозјата биле откриени гробови во кои, според кажувањето на жителите, имало гробни прилози што не се зачувани.[1]


Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Арбино —населба од римско време во Копанце

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Археолошка карта на Република Македонија, Том 2, 1996, издание на МАНУ, Скопје, Македонија.