Црквиште (Туденце)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 42°01′53″N 21°07′42″E / 42.03139° СГШ; 21.12833° ИГД / 42.03139; 21.12833Координати: 42°01′53″N 21°07′42″E / 42.03139° СГШ; 21.12833° ИГД / 42.03139; 21.12833
Основни податоци
Место Туденце
Општина Јегуновце
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период старохристијанско време
доцен среден век
Портал „Археологија“

Црквиште — остаток од црква од доцниот среден век во тетовското село Туденце. Наоѓалиштето лежи југоисточно од селото на местото нарекувано Бучало (во минатото Црквиште), на мала височинка со зарамнето плато каде се гледаат остатоци од еднокорабна мала црква.[1] Според подоцнажните ископувања се докажало дека наоѓалиштето потекнува од раното христијанство од IV век.[2] Денес на тоа место по поголемите ископувања подигната е манастирска црква посветена на Свети Ѓорѓи Победоносец.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Алексова, Блага (1959). Средновековни наоѓалишта во Полозите. Скопје: Институт за национална историја. стр. 225.
  2. Снежана Филипова (2006). Рановизантиските капители во Република Македонија. Каламус.
  3. „Осветени остатоци од [[црква (градба)|црква]] стари 16 века“. Утрински Весник. Посетено на 2010-10-25. URL–wikilink conflict (help)[мртва врска]