Црквиште (Туденце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Црквиште претставува остаток од црква од доцниот среден век во тетовското село Туденце. Наоѓалиштето се наоѓа југоисточно од селото на местото нарекувано Бучало (во минатото Црквиште), на мала височинка со зарамнето плато каде се гледаат остатоци од еднокорабна мала црква.[1] Според подоцнажните ископувања се докажало дека наоѓалиштето потекнува од раното христијанство од 4 век.[2] Денес на тоа место по поголемите ископувања подигната е манастирска црква посветена на Свети Ѓорѓи Победоносец.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Алексова, Блага (1959). Средновековни наоѓалишта во Полозите. Скопје: Институт за национална историја. стр. 225.
  2. Snežana Filipova (2006). Ranovizantiskite kapiteli vo Republika Makedonija. Kalamus.
  3. "Осветени остатоци од [[црква]] стари 16 века". Утрински Весник. Посетено на 2010-10-25. URL–wikilink conflict (help)