Општина Јегуновце

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Јегуновце

Map of Jegunovce Municipality.svg

Знаме на Општина Јегуновце Грб на Општина Јегуновце
Знаме Грб
Општи податоци
Седиште Село Јегуновце
Површина 176,93 км2
Демографија
Население 10.790 жит.
- проценка од 31.12.2016 10.440 жит.
Густина 60,98 жит./км2
Населени места
Самоуправа
Градоначалник Димитар Костадиноски
Совет 15 члена
Контактни податоци
Седиште Општина Јегуновце, 1215 Јегуновце
Телефон 044 397-766
Мреж. место Службен портал
Карта на општина Јегуновце со селските атари.
Демографска карта на општина Јегуновце со селските атари.

Општина Јегуновце (албански: Komuna e Jegunovcit) — општина во областа Долни Полог, Западна Македонија. Градоначалник е Дарко Блажески. Седиште е селото Јегуновце. Со новата територијална поделба на Република Македонија од 2005 година кон поранешната општина Јегуновце е припоена и Општина Вратница.

На запад граничи со Општина Теарце, на север со Република Косово, на југ со Општина Желино, а на исток со Општина Сарај.

Географија[уреди | уреди извор]

Општина Јегуновце е општина во северозападниот дел на Република Македонија, во областа Долни Полог.

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2002 година, во општината имало 10.790:[1]

Народ Вкупно Удел (%)
Македонци 5.963 55,26
Албанци 4.642 44,02
Турци 4 0,04
Роми 41 0,38
Власи 0 0,00
Срби 109 1,01
Бошњаци 1 0,01
останати 30 0,28
Вероисповед Вкупно
православни 6.078
муслимани 4.692
католици 3
протестанти 0
останати 15
Јазик Вкупно
македонски 6.012
албански 4.645
турски 4
ромски 41
влашки 1
српски 59
бошњачки 0
останати 28

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Градоначалник на општина Јегуновце е Дарко Блажески од редовите на СДСМ. Тој бил избран на локалните избори од 2017 година за мандат од четири години.[2] Советот на општина Јегуновце е составен од 15 члена. Според последните локални избори од 2017 година, членовите на советот според политичката припадност се:

  СДСМ: 6 места
  ВМРО-ДПМНЕ: 5 места
  ДУИ: 3 места
  НДМ: 1 место

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во Република Македонија на 31.12 по специфични возрасни групи, по пол, по општини, по години“. Државен завод за статистика на Република Македонија. Посетено на 2 мај 2018.
  2. „Заклучок за конечност на резултати од гласањето во вториот круг на Локалните избори 2017“. Државна изборна комисија на Македонија. Посетено на 3 декември 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]