Општина Ресен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Општина Ресенопштина во Западна Македонија. Центар на општината е градот Ресен.

Flag of Macedonia.svg
Flag of Macedonia.svg
Ресен

Map of Resen Municipality.svg

Знаме на Општина Ресен Грб на Општина Ресен
Знаме Грб
Општи податоци
Седиште Град Ресен
Површина 550,77 км²
Демографија
Население 16.825 жители
- проценка од 31.12.2012 16.304 жители
Густина на население 30,55 жит/км²
Населени места
Локална управа
Градоначалник Михаил Волкановски
Совет 15 члена
Контактни податоци
Адреса на седиште Плоштад Маршал Тито 20 7310 Ресен
Телефон 047 454-450, 047 451-524, 047 451-800
Факс 047 452 200
Портал www.resen.gov.mk Службен портал
Е-пошта е-пошта
Карта на општина Ресен со селските атари.
Демографска карта на општина Ресен со селските атари.

Географиja[уреди | уреди извор]

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]