Источка Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Источка Река
ЗемјаМакедонија Македонија
Слив
Главен изворИсток
УстиеПреспанско Езеро

Источка Река — река се на источната падина на планината Исток, западно од градот Ресен. Водата е заградена и со водовод спроведена до селото Царев Двор. Се влева во Преспанското Езеро.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 33. ISBN 978-9989-2117-6-8.