Царев Двор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Царев Двор
Викиекспедиција Преспа 271.jpg
Царев Двор is located in Македонија
Царев Двор
Местоположба на Царев Двор во Македонија
Координати 41°02′35″N 21°00′25″E / 41.04306° N; 21.00694° E / 41.04306; 21.00694Координати: 41°02′35″N 21°00′25″E / 41.04306° N; 21.00694° E / 41.04306; 21.00694
Општина Ресен
Население 605 жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 7315
Надм. вис. 865 м
Царев Двор на општинската карта
Царев Двор во Општина Ресен.svg

Атарот на Царев Двор во рамките на општината
Commons-logo.svg Царев Двор на Ризницата

Царев Двор — село во Општина Ресен, во областа Горна Преспа, во околината на градот Ресен.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото Царев Двор се наоѓа во средишниот рамничарски дел на Преспанската Котлина на само 6 километри оддалеченост јужно од градот Ресен, и на 5-6 километри оддалеченост северно од Преспанското Езеро. Се наоѓа, речиси, во средишниот дел на територијата на Општина Ресен[1]. Царев Двор е рамничарско село, сместено на надморска височина од 863 метри[1]. Атарот на селото Царев Двор, зазема простор од 7,5 км2 и на него преовладува обработливото земјиште на површина од 682 хектари[1].

Историja[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Според составот на земјиштето на атарот, селото има полјоделска функција, со значителна нагласка на овошните насади, односно, на јаболкото, по кое што е позната Преспанската котилна[1].

Население[уреди | уреди извор]

Царев Двор преминала од голема во средна населба, како резултат на постепеното намалување на бројот на жители. Во минатото, па и денес, во селото живеат Македонци и Турци. Според последниот попис од 2002 година, во Царев Двор имало 605 жители.

На табелата е прикажан националниот состав на населението низ сите пописни години:[2]

Година Македонци Албанци Турци Роми Власи Срби Бошњаци Ост. Вкупно
1948 1.237
1953 934 387 6 1.327
1961 951 7 344 1 1.303
1971 836 308 1 2 1.152
1981 875 2 343 4 9 1.233
1991 814 124 129 1.067
1994 612 1 95 708
2002 520 81 4 605

Родови[уреди | уреди извор]

Според потеклото на родовите Царев Двор е македонско-турско село, со преовладувачко мнозинство на Македонците.

 • Македонски православни родови се: Келепуровци, Бубулевци, Гештаковци, Бојчевци, Ѓеловци, Ѓорговци, Каровци, Кузаревци, Кејтовци, Лазаревци, Пејчиновци, Поповци, Попевци, Прцуловци, Принцевци, Сарбиновци, Танци, Трајчевци, Узуновци, Ушковци, Шеќеровци и Шиндековци.
 • Турски муслимански родови се: Ајруловци, Абишовци, Араповци, Беќировци, Вејселовци, Јонузовци, Камберовци, Каџаџиковци (според родовското име можно е да имаат потекло од Коџаџик), Кантуровци, Лаповци, Мифтаровци, Муратовци, Метовци, Оџовци, Сарачовци, Чкоревци и Шерифовци.[3]

Според истражувањата на Бранислав Русиќ во 1949 година, родови во селото се:

Македонски

 • Староседелци: Целовци (2 к.), Ѓорговци (54 к.)
 • Доселеници: Лазоровци (17 к.) доселени се од раселеното село Исток; Пејчиновци (8 к.) доселени се исто така од раселеното село Исток; Поповци (17 к.) доселени се од селото Појани кај Корча во Албанија; Прцуловци (12 к.) доселени се од селото Орово во егејскиот дел од Преспа; Танци (14 к.) доселени се исто така од селото Орово; Милошовци (10 к.) доселени се од раселеното село Исток; Узуновци (3 к.) исто така од Исток; Шеќеровци (1 к.) доселени се од селото Езерани; Каровци (3 к.) доселени се од селото Дрмени, каде им биле роднини, Вецовци; Принѕовци (5 к.) доселени се од раселеното село Исток; Ушковци (2 к.) доселени се од Бела Црква; Ѓештаковци (3 к.) доселени се од селото Туминец во Мала Преспа; Шиндаковци (3 к.) доселени се од селото Горно Дупени; Сарбиновци или Петковци (2 к.) доселени се од селото Горно Дупени; Дојкиновци (1 к.) доселени се од селото Дрмени; Кавазовци (1 к.) доселени се од селото Покрвеник; Царевци (3 к.) доселени се исто така од Покрвеник; Ѓештак (2 к.) доселени се од селото Лескоец; Јанакијовци (2 к.) доселени се од селото Шулин во Мала Преспа; Лалаковци (3 к.) доселени се од селото Дрмени; Маринче (1 к.) доселени се од селото Перово; Мајсторот (1 к.) доселени се од селото Збажди во Малесија; Пупалевци (1 к.) доселени се од селото Болно; Кипревци (1 к.) доселени се од селото Петрино; Цеповци (1 к.) доселени се од селото Езерани; Ѓеровци (1 к.) доселени се од селото Перово; Кузаревци (1 к.) доселени се од селото Кривени; Трајчевци (1 к.) доселени се од селото Евла; Бубулевци (4 к.) доселени се од селото Отешево.

Турски

 • Доселеници: Кантуровци (6 к.) доселени се од Арабистан; Лаповци (4 к.) доселени се од Авлона (?) (можеби Валона ?); Јунузовци (4 к.) доселени се однекаде; Кижевци (5 к.) доселени се од селото Ракицко во Мала Преспа; Ајруловци (8 к.) доселени се од некаде; Чкоревци (1 к.) доселени се од селото Штрбово; Араповци (5 к.) доселени се од Арабистан; Оџовци (1 к.) доселени се од селото Коџаџик кај Дебар; Мифтаровци (1 к.) доселени се од селото Туминец во Мала Преспа; Камовци (4 к.) доселени се однекаде; Сарачовци (2 к.) доселени се одамна, однекаде; Муратовци (1 к.) доселени се од Бела Црква; Беќировци (1 к.) доселени се од Чамрија во Албанија; Ашбашовци (5 к.) доселени се од Арабистан; Метовци (2 к.) доселени се од селото Туминец. Основачот на родот бил Ѓуптин; Вејселовци (1 к.) доселени се од некое место во Албанија; Шерифовци и Агочевци (8 к.) доселени се од селото Коџаџик; Сулчевци (2 к.) доселени се од Дебар, а таму од Коџаџик; Целамовци (3 к.) доселени се од селото Коџаџик.[4]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Камбанаријата на црквата „Св. Никола“ во Царев Двор

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Изборно место[уреди | уреди извор]

Во селото постои изборното место бр. 1661 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[5]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 633 гласачи.[6]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

ФК Младост (Царев Двор).

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Официjална страница на селото Царев Двор

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Панов, Митко (1998). Енциклопедија на селата во Република Македонија. Скопје: Патрија. стр. 310. ISBN 9989-862-00-1.
 2. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
 3. Јовановски, Владо (2005). Населбите во Преспа. Скопје: Ѓурѓа. стр. 312–319.
 4. Русиќ, Бранислав. Преспанска област. Архивски Фонд на МАНУ, к-2, АЕ 87.
 5. "Описи на ИМ". Посетено на 3 ноември 2019.
 6. "Претседателски избори 2019". Посетено на 3 ноември 2019.