Ракицко

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ракицко — село во Мала Преспа, Република Албанија, Округ Девол( Devoll,албански : Rrethi i Devollit)).

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Година Население
1926 626
1945 512
1960 500
1969 539
1979 496
1989 443
2000 394 [1] Архивирано на 11 февруари 2012 г.

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]