Девол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Девол (грчки: Δεβόλι) е средновековен град, важен административен, црковен и културен центар. Градот се наоѓал покрај истоимената река во денешна југоисточна Албанија.