Прејди на содржината

Врбник (Албанија)

Координати: 40°38′40″N 21°01′26″E / 40.64444° СГШ; 21.02389° ИГД / 40.64444; 21.02389
Од Википедија — слободната енциклопедија
Врбник

Vernik
село
Врбник is located in Албанија
Врбник
Врбник
Координати: 40°38′40″N 21°01′26″E / 40.64444° СГШ; 21.02389° ИГД / 40.64444; 21.02389
Земја Албанија
ОбластГорица
ОпштинаДевол
Општ. един.Центар Билишта
Население (2005)
 • Вкупно280
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Врбник или Врник (албански: Verniku/Vërnik, грчки: Βερνίκι; Верники) — македонско село во општината Девол од Горичката област, југоисточна Албанија. Важи за најисточна точка на државата, и спаѓа во историско-географската област Корешта, која целосно се наоѓа во западна Егејска Македонија, освен ова село кое се нашло во Албанија со поделбата на Македонија.

Историја[уреди | уреди извор]

Врбник за време на Првата светска војна.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа недалеку од општинскиот центар, градот Билишта и на околу 40 километри северозападно од Костур (Грција), на околу 50 километри од Лерин (Грција), на 80 километри јужно од Охрид и на околу 30 километри источно од Корча. На околу 10 километри северно од селото се наоѓа Малото Преспанско Езеро и Мала Преспа.

Демографија[уреди | уреди извор]

Култура[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]