Божиград

Координати: 40°31′N 20°56′E / 40.517° СГШ; 20.933° ИГД / 40.517; 20.933
Од Википедија — слободната енциклопедија
Божиград
Miras
населено место
Божиград is located in Албанија
Божиград
Божиград
Координати: 40°31′N 20°56′E / 40.517° СГШ; 20.933° ИГД / 40.517; 20.933
Земја Албанија
ОбластГорица
Население (2011)
 • Вкупно6.577
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.DV

Божиград, неретко и Божји Град, Божјиград или Мирас (албански: Miras) — село и поранешна општина во денешната општина Девол од Горички округ, југоисточна Албанија. Во 2011 г. имала 6.577 жители (како единица со повеќе села). Подрачјето историски важи за македонски крај.

Историја[уреди | уреди извор]

Во XV век во Божјиград или Градиште се одбележани 80 домаќинства, сите Македонци, христијани. Во османските тефтери од средината на векот, населеното место Божјиград е спомнато со 5 семејства, и тоа на Петро, Михо, Андрија, Петро и Васо, како и две вдовици Ѓора. Давало вкупен приход (државни давачки) од 306 акчиња.

Според статистиката на Васил К’нчов, во 1900 г. Божиград заедно со селото Чета имал 600 жители Арнаути муслимани, што сведочи за албанизацијата која ја претрпеле овие краишта во текот на XIX век.

Географија и управа[уреди | уреди извор]

Со управната реформа од 2015 г. споени сè повеќе општини во една општина Девол, а тие (меѓу кои и Божиград) станале општински единици. Општинската единица Божиград станал општинската единица со 16 села, расположени по горниот тек на реката Девол, во котлината меѓу Грамошта (Грамос) и Морава. Седиште е истоименото село.

Села во Општинската единица Божиград[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]