Шуец

Од Википедија — слободната енциклопедија

Шуец — село во Мала Преспа, Република Албанија, Округ Девол( Devoll,албански : Rrethi i Devollit)).

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Година Население
1926 26
1945 64
1960 179
1969 206
1979 232
1989 262
2000 281 [1] Архивирано на 11 февруари 2012 г.

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]