Крани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Крани
Крани се наоѓа во Македонија
Крани
Местоположба на Крани во Македонија
Координати 40°56′21″ СГШ 21°06′30″ ИГД / 
Регион Долна Преспа
Општина Општина Ресен
Население 416 жит.
Надм. вис. 1130 м
Commons-logo.svg Крани на Ризницата
Плажата во Крани

Крани е село во Општина Ресен.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Цркви[1]
Археолошки локалитети[2]
  • Св. Никола - црква и некропола од среден век;
  • Анче - населба од доцноантичко време;
  • Кобел -населба од хеленистичко време;
  • Св. Илија - црква и некропола од среден век;

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7. 
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069

Надворешни врски[уреди | уреди извор]