Кобел (Крани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Кобел
Кобел is located in Археолошки локалитет во Македонија
Кобел
Кобел
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 40°56′21″N 21°06′30″E / 40.93917° СГШ; 21.10833° ИГД / 40.93917; 21.10833Координати: 40°56′21″N 21°06′30″E / 40.93917° СГШ; 21.10833° ИГД / 40.93917; 21.10833
Основни податоци
Име Кобел
Место Крани
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Кобел е археолошки локалитет во преспанското село Крани. Локалитетот претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа на околу 500 m од селото, каде од двете страни на патот кон езерото, во нивите на локален селанец при обработувањето на земјата се откриени темели од објекти, а по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069