Св. Илија (Крани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Св. Илија
Св. Илија се наоѓа во местоположба во рамките на Македонија
Св. Илија
Св. Илија
(местоположба во рамките на Македонија)
Местоположба 40°56′21″ СГШ 21°06′30″ ИГД / 
Основни податоци
Име Св. Илија
Место Крани
Општина Ресен
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Св. Илија е археолошки локалитет во преспанското село Крани. Локалитетот претставува црква и некропола од средниот век. Се наоѓа на јужната страна од селото, каде се издига тераса која благо се спушта кон запад и доминира над околниот терен. На западниот крај на терасата се гледаат остатоци од некропола и црква што била посветена на Св. Илија. Конструкцијата на гробовите е од камени плочи, а ориентацијата им е исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069