Крањ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Крањ
Kranj
град и општина
Kranj.jpg
Местоположба на Општина Крањ.
Местоположба на Општина Крањ.
Крањ is located in Slovenia
Крањ
Крањ
Местоположба на Крањ во Словенија.
Координати: 46°14′N 14°22′E / 46.233° СГШ; 14.367° ИГД / 46.233; 14.367Координати: 46°14′N 14°22′E / 46.233° СГШ; 14.367° ИГД / 46.233; 14.367
Држава Словенија
РегионГорен крањски
ОпштинаКрањ
Управа
 • ГрадоначалникМохор Богатај
Површина[1]
 • Вкупна148 км2 (57 ми2)
Население (2007)
 • Вкупно53.000
 • Густина360/км2 (930/ми2)
Часовен појасCET (UTC+01)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+02)
Мреж. местоkranj.si
Извор: Канцеларија за статистика на Словенија, попис од 2002.

Крањ (словенечки: Kranj) е град во Словенија, трета најголема општина и четврт најголем град во државата со население од 54,500 (2010). Крањ се наоѓа на околу 20 километри северозападно од Љубљана. Градот е центар на Горниот крањски регион и е воглавно индустриски град, меѓу кои индустриите за електроника и гума се најпознати. По градот Крањ е именуван и регионот во кој се наоѓа, кој бил покраински главен град во средновековието.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Значајни личности од Крањ[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]