Горењска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Горењска
Gorenjska
Историско-географска област
Јулиски Алпи
Знаме на ГорењскаГрб на Горењска
Мапа на Горењска од 18 век
Мапа на Горењска од 18 век
ДржаваСловенија
Tрадиционални региони во Словенија.

Горењска (словенечки: Gorenjska; германски: Oberkrain; италијански: Alta Carniola) — еден од 8-те традиционалните региони на кои е поделена Словенија.