Херцег Нови

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Херцег Нови е приморски град во Црна Гора. Градот се наоѓа на брегот на Јадранско Море и во подножјето на Планина Орјен. Херцег Нови е центар на Општина Херцг Нови и е најголем град со српско население на брегот на Јадранско Море. Градот бил познат и под името Кастељнуово.