Херцег Нови

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Херцег Нови
Херцег Нови
Skyline of Херцег Нови
Грб на Херцег Нови
Грб
Херцег Нови се наоѓа во Црна Гора
Херцег Нови
Местоположба на картата
Координати: 42°27′10.62″ СГШ 18°31′52.33″ ИГД / 
Држава  Црна Гора
Основан 1382
Населени места 27
Управа
 • Градоначалник Дејан Мандиќ
Површина
 • Вкупна 235 км2
Население (2011)[1]
 • Вкупно 19.536
 • Густина 140/км2
 • Општина 30.864
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Поштенски број 85340
Повикувачки број +382 31
ISO 3166-2:ME ME-08
Регистарски таблици HN
Мреж. место herceg-novi.me

Херцег Нови — приморски град во Црна Гора. Градот се наоѓа на брегот на Јадранско Море и во подножјето на планината Орјен. Херцег Нови е центар на Општина Херцег Нови и е најголем град со српско население на брегот на Јадранско Море. Градот бил познат и под името Castelnuovo.

Наводи[уреди | уреди извор]