Јесенице

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јесенице
Jesenice
Поглед на Јесенице
Знаме на ЈесеницеГрб на Јесенице
Јесенице is located in Slovenia
Јесенице
Јесенице
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°26′11.7″N 14°3′36.6″E / 46.436583° СГШ; 14.060167° ИГД / 46.436583; 14.060167
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаЈесенице
Површина
 • Вкупна8,5 км2 (3,3 ми2)
Надм. вис.&10000000000000576299999576,3 м
Население (2020)
 • Вкупно13.338
 • Густина1,600/км2 (4,100/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.4270

Јесенице (словенечки: Jesenice) — град во Општина Јесенице во западна Словенија. Градот е центар на општината Јесенице. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Градот се наошѓа на Караванките во близина на границата со Австрија на север. Во Словенија, овој град е познат по големата компанија за челик која се наоѓа во Јесенице.[1] Традиционално градот се поврзува со обработка на железо. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]