Кизелштајн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кизелштајн
Grad Kieselstein
Kranj - Grad Kieselstein 01.jpg
Тврдината Кизелштајн во 2014 година
Општи податоци
ГрадКрањ
ЗемјаСловенија

Кизелштајн (герм. Kieselstein) — замок кој се наоѓа во градот Крањ, Словенија[1]. Замокот бил изграден во XIII век.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Gradovi v Slovieniji“. slosi.info (словенечки). Посетено на 26.01.2021. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)