Калец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Калец
Grad Kalec
GradKalec1.jpg
Општи податоци
Град Загорје
Земја Словенија


Калец е замок кој се наоѓа во градот Загорје, во Словенија. Замокот се наоѓа на надморска висина од 618 метри. Објектот бил изграден во 17 век од стран на грофовите на семејството Штеинберг. До првата светска војна, сопствениците на замокот постојано се менувале, а по војната таа била напуштена.

Во 1941 година била домаќин на состанокот на антифашистичката милитантна група ТИГР (Трст-Истра-Горица-Риека).