Грацарова кула

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грацарова кула
Gracarjev turn
Grätzer Turn
Карта
Општи податоци
ГрадХрастје, Општина Шентјернеј
ЗемјаСловенија

Грацарова кула (словенечки: Gracarjev turn, германски: Feistenberg[1]) — замок кај Храстје, Општина Шентјернеј, Словенија. Замокот не е запишан во средновековните извори, иако историчарот Валвазор го споменува замокот во 14 век, кој бил изграден од страна на семејство Грацар, од каде потекнува и името на палатата. Откако била во сопственост на повеќе семејства, во 1821 година била купена од страна на Антон Рудеж. За време на Втората светска војна, објектот бил запален од страна на југословенските партизани, а подоцна истиот бил реновиран.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Leksikon občin kraljestev in dežel zastopanih v državnem zboru, vol. 6: Kranjsko. Vienna: C. Kr. Dvorna in Državna Tiskarna. 1906. стр. 157.