Брежице (замок)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Брежице
Grad Brežice
Schloss Rann
GradBrezice3.JPG
Општи податоци
ГрадБрежице
ЗемјаСловенија

Брежице (словенечки: Grad Brežice, германски: Schloss Rann) — замок во градот Брежице, Словенија[1]. Замокот е изграден во текот на 16 век. Претходно, на негово место постоел замок која датирал од 1249 година, време кога градот бил административен и економски центар на епископија на Салцбург.

Во 1479 година, на ова подрачјесе водела војната помеѓу царот Фредерик III и унгарскиот крал Матија Корвин. За време на големата словенска селанска буна од 1515 година, замокот бил опожарен. Во 1528 година, тој уште еднаш била опожарен. Поради почестите напади на Османлиското Царство, Хабсбуршкиот крал Фердинанд одобрил 3000 флоринти во 1529 година за обнова на палатата. Помеѓу 1530 и 1551, објектот бил целосно реновиран.

Во средината на 17 век, замокот бил во властништво на хрватските грофови од династија Франкопан. По смртта на Јулијана Франкопан во 1694 година, нејзините наследници ја продасле на Игнат Марија Атемс, кога ентериерот бил значително променет.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. slovenia.info (уред.). „Brežice castle“. Посетено на 2016-03-01.