Миренски Град

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Миренски Град
Mirenski grad
Castello di Merna
Општи податоци
ГрадМирен, Нова Горица
ЗемјаСловенија


Миренскиот Град се наоѓа во Мирен, Нова Горица во Словенија.

Миренска тврдина[уреди | уреди извор]

Потеклото и изградбата на миренската тврдина не е познато. Се смета дека е подигната од страна на витезите Тоси врз темели на римска тврдина, која го носела името Монте Градо. Во времето на Селанскиот бунт во 1515 година во Словенија, тврдината била опожарена и срушена. Некои остатоци од нејзините ѕидови остануваат видливи во близина на денешната црква и манастир.

Црква[уреди | уреди извор]

Во текот на вековите, овде постоеле повеќе објекти, како црквата Пресвета Богородица која била изградена во 1488 година, а во 1753 истата била обновена за да во 1914 година повторно биде значително оштетена. Во 1958 година, неговата внатрешност била украсена со фрески од Тоне Клаљ.


Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]