Пишеце (замок)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пишеце
grad Pišece
Пишеце (Општина Брежице, југоисточна Словенија

Координати 46°00′22″ N; 15°38′13″ E / 46.006111° СГШ; 15.636944° ИГД / 46.006111; 15.636944
Изграден пред 1329 година

Замокот Пишеце (словенечки: grad Pišece, германски: Schloss Pischätz) ― замок во Пишеце, Словенија.

Замокот се појавува за прв пат во пишани извори во 1329 година, а бил изграден за да служи на Салцбуршката архиепископија која имала имоти во областа. Архиепископите ги задржале феудалните права над замокот до 1803 година, иако замокот бил купен во 1595 година од семејството Москон. Меѓутоа, тужбата за утврдување на соодветна сопственост на замокот не била склучена дури во 1637 година; пресуди во корист на семејството Москон. Семејството го поседувало замокот до крајот на Втората светска војна . Реконструктивните работи на замокот биле извршени во 1568 година, за време на барокот, во 1867 и 1884 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Žagar, Gorazd. „Pišece (castle)“. Gradovi.net. Архивирано од изворникот на 2021-11-23. Посетено на 23 ноември 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]